Windsor Chess Challenge

Tuesday February 28th, or Wednesday March 1st, 2017


Go to Chess Challenge Homepage

Go to 2017 School Standings

Go to Windsor Chess Homepage

2017 Medal Winners

These are the medals that should have been given.
With 45 volunteers giving out medals, I'm sure mistakes were made. For full medal rules, click here

oops, temporarily unavailable. I'll fix it later.


Click on a heading to change the order of the list

Medal Name day section school
First Lutheran Abadjian, Aram Silver 5 5C
Dougall Abuhamda, Eyas Gold 4 4G
Talbot Trail Ajay, Prithvi Silver 8 8E
Suzuki Alton, Cole Gold 3 3D
Begley Amin, Rayyaan Bronze 5 5G
First Lutheran Asemota, Osa Gold 8 8B
Kingsville Ash, Ben Bronze 6 6E
Southwood Asim, Ahmad Silver 7 7D
Brock Badgley, Alex Bronze 7 7E
Sandwich West Bains-Khatra, Atam Bronze 5 5E
A21 Bal, Abhi Bronze 1 1A
Kingsville Barreto, Xavier Bronze 4 4F
St Ambroise Barrette, Gabe Bronze 8 8F
Glenwood Basu, Chitra Bronze 8 8B
Harrow Bazala, Xavier Silver 6 6F
Coronation Bazinet, Keegan Gold 6 6G
Corpus Christi Bazinet, Lucien Bronze 8 8E
Sandwich West Bellefeuille, Connor Bronze 3 3A
Kingsville Bergen, Owen Gold 4 4E
Sandwich West Bhatia, Aadi Bronze 6 6H
Ste Marguerite D'Youville Bierer, Benjamin Silver 1 1B
St John Vianney Blake, Quintin Bronze 5 5A
A21 Blunt, Oliver Gold 7 7C
St Rose Bouchard, Fitz Gold 5 5A
St William Bourdeau, Michael Bronze 5 5F
Giles Bratic, Stefan Gold 7 7E
St Rose Broadfoot, Carter Silver 4 4A
A V Graham Bryans, Nolan Gold 5 5A
A21 Bui, Alan Gold 6 6C
Sandwich West Butler, Nathaniel Bronze 8 8G
St Peter Cafueri, Gianluca Bronze 8 8D
Ste Marguerite D'Youville Campbell, Aiden Silver 6 6A
St Peter Caro, Daniel Gold 7 7C
St Louis Carreiro, Cole Bronze 4 4F
Christ the King Cats, Anabelle Bronze 6 6A
Suzuki Ceuca, Eric Gold 3 3A
Southwood Chaganti, Tesko Gold 5 5E
West Gate Chakra, Suzan Gold 8 8G
Hetherington Chamney, Connor Silver 7 7A
Talbot Trail Cheema, Rehat Silver 5 5B
Glenwood Chen, Rayton Gold 7 7B
A V Graham Chen, Vincent Gold 7 7A
Talbot Trail Cook, Brett Bronze 6 6C
O.L. of Mount Carmel Corazza, Lucas Bronze 4 4A
St Anthony Coughlin, Tommy Silver 6 6G
Gosfield North Couvillion, Cohen Bronze 3 3B
St Peter Crispo, John Gold 7 7D
Beaton Cyrenne, Cole Gold 8 8A
Roseland Daloul, Linda Silver 7 7A
Ste Cecile Damarla, Rishi Gold 7 7F
Suzuki Dawson, Matt Gold 4 4F
Marlborough Deforest, Nathan Bronze 8 8D
Southwood Del Monte, Nick Bronze 7 7E
Gore Hill Demant, Andrew Bronze 4 4E
Stella Maris DeThomasis, Kevin Gold 8 8C
West Gate Dhungana, Amod Silver 3 3D
Colchester Dibbley, Ethan Bronze 5 5A
Gosfield North Diemer, Carson Bronze 6 6D
Gosfield North Diemer, Hudson Bronze 4 4D
St Peter DiNatale, Massimo Bronze 4 4F
D M Eagle Disic, Stefan Bronze 6 6D
Glenwood Douglas, Albert Gold 7 7F
Glenwood Douglas, Lenore Bronze 5 5B
Mgr Augustin Caron Dube, Nicholas Silver 8 8F
Holy Cross Dunne, Michael Bronze 6 6E
Dougall Duong, Eric Silver 5 5G
St Rose Eccles, Stephanie Silver 4 4B
Gore Hill Enns, Barrett Silver 5 5D
Immaculate Conception Eshaya, Elyah Bronze 5 5B
Talbot Trail Fabian, Erik Bronze 5 5C
Ste Cecile Faddoul, Gabriel Silver 2 2B
L A Desmarais Fallone, Adrianno Silver 8 8A
St John Vianney Falls, Ben Silver 4 4C
Talbot Trail Fang, Shengbuo Gold 8 8F
St Anne Farkas, Ashlee Gold 4 4E
St Anne Farkas, Jezzel Gold 7 7D
St Pius X Farrand, Matthew Silver 5 5E
L A Desmarais Ferman, Christen Gold 5 5A
St Ambroise Forshaw, Rose Gold 8 8D
St Christopher Francis, Hannah Bronze 4 4D
Coronation Friesen, Malachi Silver 5 5D
Centennial Gagnier, Garrett Silver 7 7E
A21 Gaisinsky, Jacob Silver 6 6E
L A Desmarais Gajawski, Wiktor Gold 8 8B
Talbot Trail Gignac, Quinton Bronze 8 8G
Sandwich West Gin, Alex Silver 5 5F
Southwood Girard, Ryan Silver 4 4C
Centennial Goetrzen, Tyrrell Bronze 8 8E
King Edward Gonzalez, Amara Silver 3 3B
St Teresa Goulet, Alijah Bronze 6 6H
Southwood Govindarajan, Sriakiran Gold 7 7F
Southwood Govindarajan, Tarun Bronze 5 5G
LaSalle Graziano, Evan Bronze 8 8A
McWilliam Groombridge, Curtis Bronze 8 8G
St Pius X Grossi, Nico Gold 4 4C
Coronation Groulx, Dayne Gold 7 7B
Ste Marguerite D'Youville Gryn, Joshua Bronze 7 7G
Glenwood Gudimella, Veerarghav Silver 3 3A
Ste Cecile Gupta, Pratham Gold 8 8E
Herman Guttman, Emet Silver 2 2A
O.L. of Annunciation Ha, Caleb Bronze 6 6E
Mgr Augustin Caron Haffar, Carl Silver 8 8C
Roseland Haidar, Jawad Bronze 8 8D
Mgr Augustin Caron Hakim, Andrew Silver 7 7A
Harrow Halverson, Gavin Gold 3 3C
Saint-Edmond Hammoud, Razan Bronze 5 5C
St Joseph Harding, Tyler Silver 5 5D
St Anne Harvey, Colin Bronze 6 6C
Maranatha Herrick, Chesley Bronze 8 8H
Home schooled Hewitt, Ezra Silver 7 7A
Tecumseh Vista Hill, Joel Gold 4 4E
St Anne Hoang, Anthony Silver 6 6D
St Gabriel Hope, Ryan Gold 6 6H
Dougall Hu, Calvin Bronze 3 3D
LaSalle Israel, Gaius Silver 7 7B
Ste Therese Jagielski, Konrad Bronze 3 3B
D M Eagle Jagpal, Satish Silver 6 6F
Malden Jahn, Ezra Bronze 6 6D
Mgr Augustin Caron Jasniewicz, Karol Gold 6 6J
Mgr Augustin Caron Jasniewicz, Olivia Silver 4 4B
Dougall Jean, Samantha Bronze 5 5A
Suzuki Joseph, Alex Bronze 3 3B
O.L. of Mount Carmel Joseph-Benher, Savio Gold 6 6F
Sacred Heart Juodikis, Kaedan Gold 7 7F
Talbot Trail Kaber, Faaris Gold 6 6F
Talbot Trail Kalidindi, Vedent Silver 7 7D
Talbot Trail Kaur, Eveleen Gold 2 2A
Talbot Trail Kaur, Eveleen Gold 2 2A
Ste Ursule Kelley, Olivia Gold 5 5H
Vanier Kepran, Max Gold 8 8E
Southwood Khan, Mowahid Gold 8 8D
Talbot Trail Khath, Aaron Gold 4 4E
Colchester Klassen, Caleb Silver 3 3C
Herman Klay, Jonah Gold 2 2B
Bellewood Koostra, Nate Gold 3 3B
Roseland Korney Chuk, Ivan Silver 7 7B
St Gabriel Kriemadis, Emma Silver 7 7G
St Gabriel Kriemadis, Noah Silver 5 5I
Suzuki Krishnamohan, Jathushan Gold 8 8H
Southwood Kumar, Alok Silver 5 5F
Talbot Trail Labak, Ourwa Gold 3 3A
Notre Dame Lalman, Henry Gold 4 4F
Saint-Edmond Lariviere, Wenshi Gold 5 5F
Holy Name Latour, Connor Gold 5 5H
Ste Therese Lavoie, Julien Bronze 3 3C
D M Eagle Lawler, Liam Bronze 3 3A
Mgr Augustin Caron LeBlanc, Joel Bronze 5 5F
Malden Lederer, Tristan Silver 8 8C
Herman Lee, Indy Silver 4 4A
Lakeshore Discovery Leili, Cohen Silver 4 4B
Sacred Heart Levesque, Joshua Bronze 7 7G
St Ambroise Levesque, Nathan Bronze 4 4E
Talbot Trail Li, Daniella Gold 3 3B
Talbot Trail Li, Helen Silver 5 5D
Ste Cecile Li, Jack Gold 8 8G
Talbot Trail Li, Raymond Silver 4 4F
Bellewood Liu, Terrance Gold 2 2B
Talbot Trail Locham, Divjot Gold 4 4B
Harrow Long, Wes Silver 7 7E
Southwood Look-Kan, Ben Silver 7 7A
St John Vianney Lozon, Riley Bronze 6 6G
Bellewood Luo, Gordon Silver 4 4B
Dougall Luo, Roger Silver 4 4B
Bellewood Ma, Barry Silver 1 1A
Suzuki Maagdlin, Carter Silver 1 1B
Notre Dame Makarczyk, David Gold 8 8C
Bellewood Mao, Ellliot Silver 7 7D
First Lutheran Marcelloni, Jacob Gold 5 5B
Gore Hill Marchand, Dylan Bronze 4 4G
Christ the King Marcuzzi, Rino Bronze 8 8D
Eastwood Marietti, Aiden Bronze 7 7C
Tecumseh Vista Mastronardi, Nathan Gold 6 6H
St William Matchett, Andrew Silver 5 5C
Sandwich West Meng, Jesse Gold 6 6D
Holy Cross Miceli, Peter Bronze 8 8B
Lakeshore Discovery Mickle, Gavin Silver 4 4D
Kingsville Miehl-Marentette, Quinn Bronze 4 4A
Tecumseh Vista Miloyevich, Alexandar Bronze 8 8F
Tecumseh Vista Miloyevich, Maksim Silver 6 6I
Queen Elizabeth Mohamad, Mahmoud Bronze 8 8F
Queen Elizabeth Mohamad, Mohamad Gold 5 5I
Herman Mohammed, Alii Bronze 7 7G
Marlborough Mohammed, Mohammed Bronze 7 7B
St Anne Morgan, Stefon Bronze 5 5B
Ste Ursule Morvay, Caleb Bronze 3 3C
Ste Ursule Morvay, Noah Bronze 5 5B
St Christopher Mucaki, Nicholas Bronze 8 8C
Talbot Trail Muganthan, Vaamanan Gold 6 6E
St Anthony Mulder, Cortez Silver 6 6A
Bellewood Muthukumar, Nishanth Bronze 8 8G
Holy Cross Naccarato, Joseph Bronze 5 5F
Saint-Michel Naher, Yoni Silver 8 8C
St Mary Naidoo, Sirisha Bronze 4 4D
Dougall Ngo, Anwone Gold 8 8B
Ste Cecile Nguyen, Aiden Gold 1 1A
St Gabriel Nguyen, Nick Bronze 8 8G
Bellewood Nguyen, Tristan Gold 6 6G
St Louis Nohra, Bella Bronze 4 4A
Mgr Augustin Caron Odrcich, Evan Gold 5 5G
St Christopher Ouellette, Alex Gold 7 7G
Talbot Trail Pagidi, Abhinav Silver 5 5E
Talbot Trail Pagidi, Anirudh Gold 4 4C
Colchester Paine, Calvin Bronze 7 7C
Maranatha Palanacki, Cameron Gold 3 3B
Ste Cecile Pan, Thomas Gold 5 5E
Tecumseh Vista Papanastassiou, Anna Bronze 6 6J
Tecumseh Vista Parent, Noa Gold 6 6A
Malden Parete, Massimo Bronze 7 7C
St Ambroise Pavlakovich, Ben Silver 8 8G
Sandwich West Pazner, Zachary Bronze 2 2A
Bellewood Pegg, Alexander Silver 3 3A
St Anne Periappuram, Moira Silver 8 8F
St Pius X Persichill, Alex Silver 6 6D
St Anne Pham, Ricky Gold 8 8G
Ste Marguerite D'Youville Pickle, Eliana Bronze 5 5B
Hetherington Pinard, Kadyn Gold 3 3A
St Rose Polachock, Neil Gold 4 4D
Ste Marguerite D'Youville Popescu, Paula Gold 7 7E
St Anthony Pottle, Hamish Silver 4 4A
St Anthony Pottle, Tristan Gold 5 5D
Gosfield North Pritchard, Liam Silver 7 7A
LaSalle Qi, Leo Bronze 8 8F
Bellewood Rao, Anirudh Bronze 2 2A
Southwood Raoux, Andrew Silver 6 6F
St Anne Raymond, Aidan Silver 6 6F
Sandwich West Reed, Michael Silver 8 8B
Brock Reid, Dylan Bronze 8 8B
St John Vianney Renard, Chris Silver 8 8A
Sandwich West Renaud, Brodie Bronze 5 5G
Home schooled Ripley, Isaac Silver 1 1A
Home schooled Ripley, Noah Gold 5 5C
Home schooled Ripley, Sam Gold 4 4A
St Gabriel Rousseau, Madelyn Silver 6 6I
Jack Miner Rowland, Matthew Silver 1 1B
Jack Miner Rowland, Michael Bronze 4 4C
Bellewood Roy, Cullen Silver 8 8H
St Anne Sampang, Sean Gold 6 6E
Sandwich West Sandhu, Dilraj Silver 6 6J
St Rose Saunders, Dillan Silver 6 6A
Kingsville Schooley, Kasey Bronze 6 6G
Malden Sesto, Evan Bronze 8 8E
Southwood Sharma, Praagney Gold 5 5H
King Edward Sheehy, Connor Gold 6 6B
Tecumseh Vista Shepherd, Maxx Silver 3 3B
Giles Shi, Sunny Bronze 5 5H
Tecumseh Vista Siblani, Karim Silver 6 6B
Home schooled Siimes, Felipe Silver 7 7B
St Anthony Sim, Ashton Silver 6 6B
Tecumseh Vista Singh, Amanbir Gold 7 7G
Tecumseh Vista Singh, Johdbir Silver 7 7A
Giles Singh, Sarbungh Gold 6 6H
Mgr Jean Noel Skurvidas, Daniel Silver 6 6C
St Joseph Snauwaert, Sawyer Bronze 8 8A
West Gate Sohail, Zain Bronze 7 7E
Holy Name Spidalieri, Chase Bronze 5 5A
Eastwood Sportelli, Julia Silver 7 7D
Kingsville Stanley, Cole Bronze 2 2B
Sandwich West Stavropoulos, Aleksander Gold 2 2B
First Lutheran Stresman, Ben Gold 7 7E
Malden Sutts, Morgan Bronze 8 8F
Begley Syed, Areeb Bronze 6 6D
Sandwich West Szabo, Alex Bronze 4 4C
Southwood Talelli, Giano Gold 6 6H
Mgr Jean Noel Tao, Kaitlyn Gold 5 5B
Suzuki Taylor, Aidan Gold 3 3C
Suzuki Taylor, Hudson Bronze 1 1A
Sandwich West Taylor, Josiah Bronze 4 4D
Sandwich West Taylor, Luke Silver 5 5A
St Rose Thomas, Brady Bronze 6 6B
St Anne Toma, Marcella Silver 4 4G
Holy Cross Touralias, Peter Silver 5 5G
Ste Marguerite D'Youville Trachy, Joseph Silver 7 7C
Tecumseh Vista Tran, Alex Bronze 6 6C
Tecumseh Vista Tran, Ben Bronze 8 8B
Southwood Tran, Matthew Silver 8 8E
Giles Triolet, Zack Bronze 7 7F
Cardinal Carter Truong, Matthew Silver 7 7C
Herman Tumpkin, Carson Bronze 2 2A
St Rose Ullman, Kristopher Bronze 3 3C
Southwood Uppot, Yash Bronze 7 7B
Mgr Augustin Caron Ursu, Niko Bronze 8 8A
Colchester VanVrouwerff, Zachary Bronze 2 2B
St Anne Varghese, Jaden Bronze 8 8H
St Peter Varjacic, Nikolas Bronze 5 5I
O.L. of Mount Carmel Vespa, Joey Silver 5 5B
Saint-Michel Vince, Drennan Silver 7 7A
Saint-Michel Vince, Grayson Silver 6 6E
Jack Miner Vourakes, Colum Bronze 5 5F
Talbot Trail Vyas, Samarth Gold 3 3C
Talbot Trail Wafai, Yassine Gold 6 6D
Herman Wang, Brayden Gold 2 2B
Bellewood Wang, Caydon Gold 2 2A
Bellewood Wang, Emily Gold 1 1B
Ste Cecile Wang, Terry Gold 7 7A
Stella Maris Way, Corey Gold 8 8F
Bellewood Wei, Harry Gold 4 4A
Mgr Augustin Caron Wharram, Devon Bronze 5 5H
King Edward Williams, Matias Gold 7 7F
Giles Wilson, Noah Gold 6 6B
Glenwood Womack, Tyler Bronze 7 7E
Bellewood Wong, Lucas Gold 2 2B
Maranatha Wu, Jerry Gold 6 6D
Southwood Xau, Kevin Gold 6 6A
Talbot Trail Xie, Daniel Gold 8 8A
Sandwich West Xu, Leo Gold 6 6I
Bellewood Xu, Steven Gold 1 1A
Ste Cecile Yacoub, Luke Gold 2 2A
Roseland Yan, Kevin Gold 5 5F
Bellewood Yang, Jude Gold 2 2A
Maranatha Yang, Samuel Gold 5 5G
Giles Yasarlar, Emre Silver 7 7G
Giles Yasarlar, Ismail Gold 4 4B
First Lutheran Yim, Justin Silver 6 6C
First Lutheran Yim, Ryan Silver 8 8D
First Lutheran Yim, Warren Gold 5 5D
Southwood Yu, Miles Silver 4 4D
Bellewood Yuan, Daniel Gold 4 4D
Bellewood Yuan, Kevin Gold 6 6C
Al-Hijra Zabian, Ibrahim Bronze 6 6E
Vanier Zagas, Michael Silver 8 8D
Talbot Trail Zaid, Daniyal Gold 7 7F
Giles Zaidan, Melissa Bronze 8 8H
Giles Zaidan, Rami Gold 7 7C
Coronation Zarzour, Joud Gold 5 5H
Talbot Trail Zhang, Hansen Silver 6 6G
Bellewood Zhang, Kaining Silver 6 6B
Mgr Jean Noel Zhang, William Gold 4 4F
A V Graham Zheng, Benson Bronze 5 5E
Bellewood Zhou, Madison Gold 5 5C
Bellewood Zhu, Victoria Gold 3 3C